Tak naprawdę kredyt hipoteczny na zakup mieszkania to jeden z ostatnich kroków, jaki będziemy musieli podjąć. Wcześniej jednak odpowiedzmy sobie na kilka pytań, które dokładnie określą nasze wymagania. Przede wszystkim wytypujmy okolicę, w której chcemy zamieszkać. Jeśli na przykład pracujemy w Gliwicach, to dobrze byłoby zainteresować się nieruchomościami, które znajdują się w odległości nieprzekraczającej 20-30 kilometrów od centrum miasta.
Druga kwestia, której powinniśmy poświęcić odpowiednio dużo czasu, to metraż mieszkania oraz liczba pokoi. Jeśli planujemy powiększyć rodzinę, to dobrze, żeby mieszkanie miało odpowiednią wielkość. W ten sposób nie tylko zadbamy o własny komfort, ale i naszej pociechy. Niewielkie mieszkanie – nawet jeśli poświęcimy sporo czasu na jego aranżację – zawsze będzie wymuszać na nas duże kompromisy. Tymczasem odpowiednio duże (choć z pewnością droższe) na pewno zostanie docenione już kilka lat po zakupie – w chwili, gdy nasze dziecko pójdzie do szkoły i nie będzie chciało spędzać z rodzicami tyle czasu, co wcześniej.
Kiedy już wiemy, gdzie powinien znajdować się nasz wymarzony adres oraz ilu pokojowe mieszkanie chcielibyśmy posiadać, pora zastanowić się nad tym, czy w grę wchodzą tylko nieruchomości z rynku wtórnego, czy możliwy jest również zakup mieszkania od dewelopera za gotówkę lub na kredyt.
Lokale mieszkaniowe z rynku wtórnego są tańsze, jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że są to tylko pozorne oszczędności. Może okazać się bowiem, że w sezonie grzewczym będziemy sporo płacić za ogrzewanie. Przy obecnych cenach energii to bardzo poważna sprawa, o której powinniśmy pamiętać.
Nowe mieszkania, na przykład te, które znajdują się w ofercie Dom100.eu, to inwestycje wykonane w podwyższonym standardzie deweloperskim. Kupując taką nieruchomość, nie trzeba martwić się wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Mieszkania są bowiem odpowiednio ocieplone, dzięki czemu utrata ciepła jest o wiele mniejsza niż w odnowionych kamienicach. W starszym budownictwie współczynnik deficytu cieplnego jest o wiele wyższy, na co ogromny wpływ mają wysokie sufity, brak izolacji czy też nieszczelne okna.
Warto też upewnić się, czy do mieszkania przynależy piwnica, wydzielone miejsce parkingowe lub spiżarnia. To dodatkowa przestrzeń, dzięki której będziemy czuć się o wiele bardziej komfortowo.
Żyjemy w erze cyfrowej. Internet to już nie tylko miejsce, gdzie można grać w gry czy dodawać nowe treści do mediów społecznościowych. Pandemia COVID-19 pokazała nam doskonale, że globalna sieć przyda nam się również podczas pracy, na przykład w modelu zdalnym lub hybrydowym.
Przed zakupem nieruchomości warto zatem upewnić się, czy pod danym adresem można korzystać z internetu światłowodowego oraz z jakimi opłatami się to wiąże. Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, możemy być w pełni spokojni o połączenie z globalną siecią danych. Przykładowo na terenie inwestycji od Dom100.eu są poprowadzone wszystkie niezbędne przyłącza. Z pewnością wartością dodaną będzie też monitoring oraz stacja ładowania pojazdów elektrycznych czy fotowoltaika do zasilania wybranych części wspólnych.
Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Najlepszym wyjściem jest kupowanie domów bezpośrednio od dewelopera. Coraz więcej firm poszerza swoją ofertę, wspierając klientów w procedurze uzyskania kredytu. W Dom100.eu współpracujemy z najlepszymi bankami, wyróżnia nas też posiadanie rachunku powierniczego w PKO Banku Polskim. To realne atuty, dzięki którym możemy wspierać klientów w uzyskaniu hipoteki na swoje wymarzone cztery kąty.
Bardzo często współpraca z pośrednikami wiąże się też z nieco większym obciążeniem finansowym, którego wysokość zależy od wielkości firmy, przedmiotu umowy oraz jej konstrukcji czy też lokalizacji nieruchomości. Jeśli jednak zdecydujemy się na skorzystanie z oferty firmy pośredniczącej, warto upewnić się, że umowa dokładnie reguluje zakres obowiązków pomiędzy stronami.
Najważniejsze kwestie, na jakie trzeba zwrócić uwagę, to m.in. dane stron, które wiążą się umową. Warto upewnić się, czy pośrednik podał wszystkie niezbędne informacje, które mogą być konieczne do rozliczenia jego pracy. Firma będzie poszukiwać inwestycji na zlecenie kupującego. Powinniśmy więc mieć pewność co do tego, że umowa jednoznacznie określa kwestię odpowiedzialności i przenosi ją na pośrednika. To zabezpieczenie, z którego warto skorzystać!
Dokument powinien też dokładnie opisywać, co jest przedmiotem umowy, a także określać kwotę, jaką będzie trzeba zapłacić za usługi przedsiębiorstwa. W zależności od firmy, z którą podejmiemy współpracę, wartość transakcji może być nawet wyrażona jako procent od kwoty widniejącej na umowie zakupu, którą później podpiszemy u notariusza.
Warto więc wcześniej obliczyć, czy z pozornie błahych „kilku procent od transakcji” nie zrobi się nagle spora suma, która znacznie przewyższy koszty, jakie będziemy musieli ponieść. Z oczywistych względów, wszystkich obliczeń powinniśmy dokonać jeszcze przed parafowaniem dokumentu.
Zobacz też:
W większości przypadków ceny mieszkań na rynku wtórnym są niższe od tych w nowym budownictwie. Warto jednak pamiętać o kosztach pośrednich, zwanych też czasem ukrytymi, na które należy zwrócić baczną uwagę, rozważając zakup nieruchomości.
Kupno mieszkania powinno więc być poprzedzone dokładną analizą – krok po kroku wszelkich wydatków, które będziemy musieli ponieść. Może się bowiem okazać, że w bloku lub kamienicy przyjdzie nam zapłacić czynsz, którego wysokość może przekraczać nawet półtora tysiąca złotych. Koszty mediów w starym budownictwie również mogą być nieco wyższe: zwykle dotyczy poboru wody czy prądu (ze względu na stare instalacje).
Decydując się na zakup mieszkania, w którym chcemy spędzić co najmniej kilka lat, często zawieramy umowę kredytową i związujemy się z wybraną instytucją bankową na dłuższy czas. Warto jednak zdać sobie sprawę, że po kilku latach może się okazać, iż koszty utrzymania nieruchomości w starym budownictwie będą znacznie wyższe od przewidywanych. Dlatego też w wielu przypadkach kupno droższego mieszkania od dewelopera okazuje się o wiele lepszą opcją. Przekonało się o tym sporo osób, które nabyły tanie (na pierwszy rzut oka) lokale mieszkalne w blokach z wielkiej płyty.
Z pewnością lepszym wyborem będzie zakup mieszkania od dewelopera. Decydując się na takie rozwiązanie, zyskujemy bezpośredni dostęp do informacji na temat samej nieruchomości oraz standardu jej wykonania. Pośrednik skupia się na znalezieniu oferty, która jak najlepiej spełnia wymagania klienta. Zwykle brane są pod uwagę: budżet, lokalizacja nieruchomości, ilość pomieszczeń czy też ewentualne usługi towarzyszące.
Zakup mieszkania od dewelopera to także możliwość skorzystania z cennych porad osób, które jak nikt inny znają daną inwestycję. Można wtedy na przykład zapoznać się z danymi na temat materiałów, jakie zastosowano podczas wznoszenia bloku czy też poznać plany dotyczące rozbudowy osiedla. Unikamy też dodatkowych opłat, które musielibyśmy ponieść, korzystając ze wsparcia podczas zakupu mieszkania.
We wniosku muszą znaleźć się dane, które potwierdzą naszą tożsamość. Zwykle jest to dowód osobisty lub paszport. Podpisując umowę u notariusza z pewnością sprawdzi on, czy znajdują się w niej takie informacje, jak:
- data podpisania umowy,
- miejsce jej zawarcia,
- strony,
- przedmiot sprzedaży,
- cena,
- informacje o finansowaniu, jeśli wcześniej wpłacana była zaliczka.
Co należy zrobić po zakupie mieszkania? Przede wszystkim powinniśmy potwierdzić zgodność wszystkich wymaganych dokumentów oraz zgłosić fakt zakupu w urzędzie skarbowym, w którym będziemy musieli zapłacić należny podatek.
Opisane wyżej „końcowe kroki na ścieżce zakupowej” pozostają bez zmian. Wcześniej jednak musimy zatroszczyć się o finansowanie. Etapy zakupu mieszkania na kredyt to kolejno:
- przygotowanie zaświadczenia o dochodach (zwykle za ostatnie dwa lata) wraz z podaniem szczegółów dotyczących formy zatrudnienia,
- zapewnienie wkładu własnego w wysokości co najmniej 10% łącznej wartości inwestycji,
- kontakt z doradcą,
- wybór instytucji, z którą podpiszemy umowę oraz jej podpisanie.
Rekomendowane firmy deweloperskie, jak Dom100.eu, doradzają na każdym etapie finansowania zakupu. Pamiętajmy też, by zwrócić uwagę na łączne oprocentowanie kredytu. Jeśli obawiamy się zmiany warunków umowy przez Radę Polityki Pieniężnej, można wybrać finansowanie ze stopą czasowo stałą. Jak zatem widać, zakup mieszkania na kredyt wcale nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się wydawać.
Na początku bank ocenia naszą sytuację finansową. Składa się na nią wiele zmiennych. Warto jednak zadbać o to, by nasza historia kredytowa była jak najbardziej wiarygodna. Sprawdzenie archiwalnych spłat zobowiązań to jedne z pierwszych kroków, które wykona bank, bez względu na to, czy pracujemy na etacie, czy mamy własną działalność gospodarczą.
Jeśli weryfikacja wypada pozytywnie, to musimy wykazać, że dysponujemy niezbędnym wkładem własnym. Obecnie kwota ta wynosi co najmniej 10% wartości nieruchomości. Instytucja sprawdza też stabilność naszego zatrudnienia i medianę dochodów. Po analizie tych zmiennych przedstawiana jest pierwsza propozycja kredytowa.
Trzeba również pamiętać o tym, że zakup mieszkania krok po kroku z finansowaniem bankowym nierozerwalnie wiąże się z analizą naszego wieku oraz liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Warto sprawdzić i porównać warunki oferowane przez kilka banków specjalizujących się w kredytach hipotecznych. W Dom100.eu wesprzemy Cię na każdym kroku, byś jak najszybciej mógł cieszyć się z własnego mieszkania!
Zakup mieszkania przez dwie osoby, czyli czym jest współwłasność?
Planujesz zakup nieruchomości w Gliwicach lub innym mieście w Polsce i rozważasz współwłasność? To popularne rozwiązanie nie tylko wśród małżeństw, ale także par, które nie są formalnie związane. Co skłania do nabycia nieruchomości wspólnie? Dwie osoby mają większą zdolność kredytową, więc są w stanie wspólnie zainwestować w zakup oraz solidarnie regulować zobowiązania z tego tytułu. Poniżej szczegółowo wyjaśniamy, na czym polega kupno mieszkania przez dwóch właścicieli i jakie są jego konsekwencje.
Umowa kupna domu — w jaki sposób powinna być skonstruowana i co powinno się w niej zawierać?
Planujesz sprzedać dom? A może masz na oku mieszkanie, które zamierzasz nabyć? Ważnym dokumentem mającym zastosowanie w takich transakcjach jest przedwstępna umowa kupna-sprzedaży nieruchomości, poprzedzająca właściwą umowę podpisywaną u notariusza. Jej przygotowanie wymaga sporego zaangażowania oraz wiedzy – przynajmniej w podstawowym zakresie. Zdobędziesz ją po lekturze naszego poradnika o bezpiecznej umowie przedwstępnej na zakup domu.
Kupno domu krok po kroku – kompletny poradnik
Podjęcie decyzji o przeprowadzce i kupnie domu wydaje Ci się trudne? Być może, ale tylko wtedy, gdy nie wiesz dokładnie, co Cię czeka. W tym poradniku przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupu nieruchomości krok po kroku – od początkowych decyzji aż po finalizację transakcji. Zapewniamy, że najważniejsza inwestycja w Twoim życiu może przebiegnąć sprawnie, bez przykrych niespodzianek.