Zwrot podatku za zakup mieszkania od dewelopera (dotyczy VAT-u) przysługuje, gdy nieruchomość będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej, na przykład jako biuro albo magazyn. Konieczne jest jednak opodatkowanie firmy w całości lub części VAT-em. Ze zwrotu nie skorzystasz więc, gdy realizujesz usługi zwolnione przedmiotowo z VAT, na przykład medyczne.
Zwrot podatku za zakup mieszkania jest możliwy także wtedy, gdy lokal będzie wynajmowany i zostanie opodatkowany VAT-em. Może to być wynajem nieruchomości:
- krótkoterminowy, na doby;
- firmie zarządzającej najmem;
- na cele niemieszkalne, na przykład jako gabinet – dotyczy to także wynajmu własnego biura.
Poza możliwością odzyskania VAT-u istotną kwestią jest również kupno mieszkania a rozliczenie PIT. Jeśli pierwsze mieszkanie nabyto na rynku wtórnym, nie trzeba płacić podatku PCC (od czynności cywilnoprawnych), który wynosi 2%. Warunkiem jest to, że nabywca dotychczas nie był właścicielem innego lokalu mieszkalnego lub domu.
Jeśli notariusz pobrał PCC, gdyż na przykład miał wątpliwości, czy nabywca był uprawniony do skorzystania ze zwolnienia, możesz starać się o zwrot podatku za pierwsze mieszkanie. Wystarczy złożyć elektronicznie (na stronie e-Urząd Skarbowy) lub osobiście (w placówce) wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku. A jak wygląda kwestia rocznego PIT-u? Zakupu mieszkania nie musisz rozliczać w deklaracji PIT, gdyż nie pojawił się przychód.
Jesteś prywatnym nabywcą i zastanawiasz się, czy zakup mieszkania można odliczyć od podatku od towarów i usług? Każda osoba fizyczna, zarówno przedsiębiorca, jak i osoba nieprowadząca działalności gospodarczej, może otrzymać zwrot VAT. Musi jednak zarejestrować się jako czynny podatnik VAT albo zrezygnować ze zwolnienia, z którego dotąd korzystała.
W tym celu należy we właściwym urzędzie skarbowym złożyć druk VAT-R. Najlepiej zrobić to przed podpisaniem umowy przedwstępnej lokalu, a najpóźniej przed wpłatą zaliczki. Jeśli nie masz nadanego NIP-u, musisz złożyć formularz NIP-7 i poczekać na otrzymanie numeru identyfikacji podatkowej. W przypadku wynajmu nie trzeba zakładać działalności gospodarczej, gdyż możesz go rozliczać jako prywatny najem.
Odliczenie od podatku zakupu mieszkania nie przysługuje, gdy lokal będzie:
- wykorzystywany na własne potrzeby, czyli gdy w nim zamieszkasz;
- wynajmowany wyłącznie na cele mieszkaniowe, gdyż taka działalność jest zwolniona od podatku VAT.
Jeśli zmienisz przeznaczenie lokalu, czyli na przykład zamiast wynajmować zaczniesz go wykorzystywać prywatnie, będziesz zobowiązany do zwrotu odliczonego podatku. W takiej sytuacji konieczna jest korekta VAT-u. Może być jednorazowa (gdy do zmiany doszło przed przyjęciem lokalu do używania) lub wieloletnia (w takiej sytuacji zwracasz 1/10 wartości w styczniu każdego roku przez 10 lat).
Zwrot podatku za zakup mieszkania jest możliwy po złożeniu deklaracji VAT-7 i przesłaniu jednolitego pliku kontrolnego JPK-VAT. W dokumentach trzeba wykazać wartość podatku należnego i naliczonego. Zwrot VAT możesz otrzymać:
- na rachunek bankowy;
- w wyniku pomniejszenia podatku naliczonego w danym lub w kolejnych okresach rozliczeniowych.
Dotychczas byłeś zwolniony podmiotowo lub przedmiotowo z VAT? Pamiętaj, że po złożeniu zgłoszenia VAT-R podatkiem zostaną objęte wszystkie oferowane przez Ciebie produkty czy usługi.
Kupno domu krok po kroku – kompletny poradnik
Podjęcie decyzji o przeprowadzce i kupnie domu wydaje Ci się trudne? Być może, ale tylko wtedy, gdy nie wiesz dokładnie, co Cię czeka. W tym poradniku przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupu nieruchomości krok po kroku – od początkowych decyzji aż po finalizację transakcji. Zapewniamy, że najważniejsza inwestycja w Twoim życiu może przebiegnąć sprawnie, bez przykrych niespodzianek.
Jakie dokumenty u notariusza są potrzebne do kupna domu?
Kupno nieruchomości wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Przychodząc do kancelarii, strony muszą mieć przy sobie odpowiednią dokumentację, aby przeprowadzić transakcję zgodnie z prawem. Dowiedz się, co należy mieć przy sprzedaży mieszkania i jakie dokumenty do notariusza przynieść, by procedura przebiegła sprawnie i bezproblemowo.
Jak przygotować umowę przedwstępną na zakup domu?
Umowa przedwstępna podpisywana jest między sprzedającym dom a osobą, która chce go kupić. To sposób na zabezpieczenia interesów każdej ze stron transakcji, od momentu podjęcia decyzji o zakupie, aż do chwili otrzymania kredytu hipotecznego na sfinansowanie inwestycji. Kiedy należy ją sporządzić i jak powinna wyglądać? Poznaj szczegóły i podpisz wiążącą, poprawną pod kątem prawnym i merytorycznym oraz bezpieczną umowę przedwstępną.