Kupno mieszkania na wynajem — czy to się opłaca?

Inwestycja w mieszkanie na wynajem jest bardzo bezpieczną formą lokowania kapitału. W erze galopującej inflacji i rosnących kosztów życia, wynajmowanie nieruchomości z pewnością będzie opłacalne. Jakie cechy powinna spełniać taka nieruchomość? Gdzie kupić mieszkanie na wynajem i o czym warto pamiętać, aby zapewnić sobie jak najszybszy zwrot inwestycji?

Czy opłaca się kupić mieszkania na wynajem?

Bez wątpienia kupno mieszkania pod wynajem to dobry pomysł. Wartość posesji jednorodzinnych w Polsce wciąż rośnie. Szacowana mediana w skali całego kraju (w ujęciu rocznym) przekracza 15%. To o wiele więcej niż można zarobić, odkładając kapitał na koncie w banku.

W Polsce wciąż mamy deficyt mieszkań. Buduje się ich dużo, ale jednak wciąż za mało, jeśli wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich zainteresowanych. W naszym kraju brakuje nawet miliona takich lokali. Szacuje się, że zarówno rząd, jak i firmy budowlane, jeszcze przez wiele lat nie będą w stanie sprostać tak dużym oczekiwaniom rynku.

To zaś oznacza, że kupno mieszkań pod wynajem to świetny pomysł na zabezpieczenie swojego kapitału. Zwłaszcza teraz, gdy siła nabywcza złotówki jest dość niska. W przyszłości – za kilka bądź kilkanaście lat – taka inwestycja na pewno będzie warta o wiele więcej, znacznie przewyższając koszty początkowe, jakie musielibyśmy ponieść.

Jak kupić pierwsze mieszkanie na wynajem?

Nie wystarczy nabyć pierwszy lepszy lokal, licząc przy tym na łatwe pieniądze. Można wskazać na kilka kluczowych cech, jakie powinna spełniać taka nieruchomość. Bardzo ważna jest jej lokalizacja. To właśnie ona ma ogromny wpływ na potencjał gospodarczy naszej inwestycji. Zakup mieszkania daleko od centrum czy też w „nieciekawej” okolicy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Wartością dodaną będzie także dostęp do bogatego rynku usług publicznych, bliskość ważnych dróg przelotowych, dworców kolejowych czy lotnisk.

Oferta Dom100.eu wyróżnia się najwyższą jakością oraz troską o tzw. usługi towarzyszące, takie jak:

  • monitoring,
  • parkingi podziemne,
  • ładowarki elektryczne,
  • podwyższony standard wykończeń.

Decydując się na zakup takiego lokalu, praktycznie od razu można przeznaczyć go pod najem.

W takim mieszkaniu znajdują się wszystkie niezbędne instalacje, a także dostęp do internetu. Działamy na śląskim rynku nieruchomości, skupiając się na Aglomeracji Śląskiej: Gliwicach, Zabrzu i pobliskich gminach. Wysoki standard wykonania przekonał już wielu inwestorów, że jesteśmy firmą, której warto zaufać.

Kupno mieszkania na wynajem – za gotówkę czy na kredyt?

Rodzaj finansowania nieruchomości w dużej mierze zależy od wcześniej założonego przez nas planu biznesowego. Bank z pewnością sprawdzi rodzaj przychodów oraz przeliczy zdolność kredytową. Pamiętajmy też, że musimy uwzględnić w budżecie obowiązkowe opłaty i podatki – bez względu na to, czy samodzielnie finansujemy zakup, czy też korzystamy ze wsparcia instytucji finansującej.

Koszty, jakie będziemy musieli ponieść, to między innymi te związane z:

  • sporządzeniem aktu notarialnego,
  • opłatą za odpis z księgi wieczystej,
  • wynagrodzeniem rzeczoznawcy.

By koszty inwestycji jak najszybciej się zwróciły, warto skorzystać ze wsparcia dewelopera współpracującego z bankami, które mają rachunek powierniczy w PKO BP.

Z pomocą doradców szybko sprawdzisz rentowność, dowiesz się, jaki jest wymagany próg przychodów, a następnie z łatwością sfinalizujesz wszystkie niezbędne formalności. W ten sposób ograniczysz ryzyko inwestycyjne do minimum. To bardzo ważne, bo przecież kredyt na zakup mieszkania na wynajem to zobowiązanie, które będziemy spłacać przez wiele lat.

Długofalowe inwestowanie w mieszkania na wynajem – czy warto?

Jeśli tylko posiadamy odpowiedni kapitał, to inwestycja w mieszkanie pod wynajem będzie doskonałą decyzją. Nawet jeśli od zysku odejmiemy obowiązkowy podatek, możemy uzyskać naprawdę pokaźną kwotę. Nie istnieje jednak jeden prosty wzór na osiągnięcie sukcesu.

W internecie można znaleźć wiele ogłoszeń przedsiębiorców oferujących wynajem kawalerek, mieszkań dla rodzin czy też nowoczesnych apartamentów. To, ile zarobimy na wynajmie nieruchomości, w dużej mierze zależeć też będzie od standardu mieszkania oraz wydatków, jakie poniesiemy, by wykończyć lokal, jeśli deweloper doprowadził go tylko do SSZ (stanu surowego zamkniętego).

Pamiętajmy też, aby uważnie przeanalizować lokalizację inwestycji, a także zabezpieczyć wynajmowane mieszkanie od strony formalno-prawnej. Dobrze skonstruowana umowa z najemcą może uchronić nas od wielu poważnych problemów związanych z egzekucją płatności lub eksmisją lokatora, który nie będzie wywiązywał się ze swoich obowiązków.

Jak wygląda zakup mieszkania na firmę pod wynajem?

Dla przedsiębiorców jest to ciekawa opcja, bo pozwala im generować koszty. Poza tym kredyty dla firm zwykle są oferowane na nieco lepszych warunkach niż te dla osób prywatnych, chociaż nie jest to regułą. Właściciel zakupionego w ten sposób lokalu może dokonywać m.in. odpisów amortyzacyjnych. Dla budynków mieszkalnych stawka wynosi 1,5%. Jeśli zainwestujemy w lokal o charakterze niemieszkalnym, wartość ta wzrasta do 2,5%.

To prosty sposób na zwiększenie dochodu, dzięki czemu za wynajęte mieszkanie zapłacimy nieco mniej. Do kosztów można też wliczyć poniesione na urządzanie lokalu wydatki, a także przychody z działalności — jednak tylko wtedy, gdy za najem rozliczamy się w formie faktur VAT.

Sama procedura zakupu mieszkania na firmę nie odbiega od tej, z jaką muszą mierzyć się osoby prywatne. Banki przedstawiają inwestorowi oferty długoterminowe, gdzie maksymalny czas spłaty zależy m.in. od wyników finansowych firmy, wieku właściciela czy lokalizacji inwestycji. Jeśli zaakceptujemy warunki umowy oraz zabezpieczymy wkład minimalny, wówczas instytucja finansująca umożliwi nam zakup lokalu.

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się sprzedać takie mieszkanie w ciągu pięciu lat od dnia zakupu, będzie zobowiązany do zapłaty 19% podatku oraz złożenia formularza PIT-39. W wybranych sytuacjach firma może zostać zwolniona z tej opłaty, co reguluje artykuł 21 ustawy o PIT.

Pozostałe artykuły na blogu

Bezpieczny kredyt 2% — dla kogo, kiedy rusza, warunki

Własne cztery kąty to marzenie niejednej młodej osoby, ale także ogromne wyzwanie. Rosnące ceny nieruchomości i coraz droższe kredyty niestety nie ułatwiają sprawy. Na szczęście z myślą o usamodzielniających się obywatelach powstał specjalny rządowy program dopłat na pierwsze mieszkanie – Bezpieczny kredyt 2%. Od kiedy można z niego skorzystać i jakie są warunki? Sprawdź, jak ta forma wsparcia może Ci pomóc w zakupie wyśnionego lokum z oferty Dom100!

Czytaj artykuł

Na czym polega umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania?

Wokół umów przedwstępnych w świecie nieruchomości narosło sporo wątpliwości. Czy istnieje uniwersalny wzór umowy przedwstępnej sprzedaży mieszkania? Jakie dane powinny znaleźć się w dokumencie? Wreszcie, czy w obowiązujących w Polsce przepisach, ma on jakąkolwiek moc, która pomoże chronić interesy obu stron? Sprawdźmy!

Czytaj artykuł

Kupno mieszkania krok po kroku – prosty poradnik

Posiadanie komfortowego mieszkania to marzenie wielu osób. Aby jednak móc cieszyć się własnym „M” idealnie dopasowanym do naszych potrzeb, trzeba do tego tematu podejść na poważnie. W jaki sposób sprawdzić mieszkanie z rynku wtórnego i jakie formalności muszą zostać dopełnione? To tylko niektóre pytania, na które odpowiemy w tym poradniku.

Czytaj artykuł