Bez wątpienia kupno mieszkania pod wynajem to dobry pomysł. Wartość posesji jednorodzinnych w Polsce wciąż rośnie. Szacowana mediana w skali całego kraju (w ujęciu rocznym) przekracza 15%. To o wiele więcej niż można zarobić, odkładając kapitał na koncie w banku.
W Polsce wciąż mamy deficyt mieszkań. Buduje się ich dużo, ale jednak wciąż za mało, jeśli wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich zainteresowanych. W naszym kraju brakuje nawet miliona takich lokali. Szacuje się, że zarówno rząd, jak i firmy budowlane, jeszcze przez wiele lat nie będą w stanie sprostać tak dużym oczekiwaniom rynku.
To zaś oznacza, że kupno mieszkań pod wynajem to świetny pomysł na zabezpieczenie swojego kapitału. Zwłaszcza teraz, gdy siła nabywcza złotówki jest dość niska. W przyszłości – za kilka bądź kilkanaście lat – taka inwestycja na pewno będzie warta o wiele więcej, znacznie przewyższając koszty początkowe, jakie musielibyśmy ponieść.
Nie wystarczy nabyć pierwszy lepszy lokal, licząc przy tym na łatwe pieniądze. Można wskazać na kilka kluczowych cech, jakie powinna spełniać taka nieruchomość. Bardzo ważna jest jej lokalizacja. To właśnie ona ma ogromny wpływ na potencjał gospodarczy naszej inwestycji. Zakup mieszkania daleko od centrum czy też w „nieciekawej” okolicy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.
Wartością dodaną będzie także dostęp do bogatego rynku usług publicznych, bliskość ważnych dróg przelotowych, dworców kolejowych czy lotnisk.
Oferta Dom100.eu wyróżnia się najwyższą jakością oraz troską o tzw. usługi towarzyszące, takie jak:
- monitoring,
- parkingi podziemne,
- ładowarki elektryczne,
- podwyższony standard wykończeń.
Decydując się na zakup takiego lokalu, praktycznie od razu można przeznaczyć go pod najem.
W takim mieszkaniu znajdują się wszystkie niezbędne instalacje, a także dostęp do internetu. Działamy na śląskim rynku nieruchomości, skupiając się na Aglomeracji Śląskiej: Gliwicach, Zabrzu i pobliskich gminach. Wysoki standard wykonania przekonał już wielu inwestorów, że jesteśmy firmą, której warto zaufać.
Rodzaj finansowania nieruchomości w dużej mierze zależy od wcześniej założonego przez nas planu biznesowego. Bank z pewnością sprawdzi rodzaj przychodów oraz przeliczy zdolność kredytową. Pamiętajmy też, że musimy uwzględnić w budżecie obowiązkowe opłaty i podatki – bez względu na to, czy samodzielnie finansujemy zakup, czy też korzystamy ze wsparcia instytucji finansującej.
Koszty, jakie będziemy musieli ponieść, to między innymi te związane z:
- sporządzeniem aktu notarialnego,
- opłatą za odpis z księgi wieczystej,
- wynagrodzeniem rzeczoznawcy.
By koszty inwestycji jak najszybciej się zwróciły, warto skorzystać ze wsparcia dewelopera współpracującego z bankami, które mają rachunek powierniczy w PKO BP.
Z pomocą doradców szybko sprawdzisz rentowność, dowiesz się, jaki jest wymagany próg przychodów, a następnie z łatwością sfinalizujesz wszystkie niezbędne formalności. W ten sposób ograniczysz ryzyko inwestycyjne do minimum. To bardzo ważne, bo przecież kredyt na zakup mieszkania na wynajem to zobowiązanie, które będziemy spłacać przez wiele lat.
Jeśli tylko posiadamy odpowiedni kapitał, to inwestycja w mieszkanie pod wynajem będzie doskonałą decyzją. Nawet jeśli od zysku odejmiemy obowiązkowy podatek, możemy uzyskać naprawdę pokaźną kwotę. Nie istnieje jednak jeden prosty wzór na osiągnięcie sukcesu.
W internecie można znaleźć wiele ogłoszeń przedsiębiorców oferujących wynajem kawalerek, mieszkań dla rodzin czy też nowoczesnych apartamentów. To, ile zarobimy na wynajmie nieruchomości, w dużej mierze zależeć też będzie od standardu mieszkania oraz wydatków, jakie poniesiemy, by wykończyć lokal, jeśli deweloper doprowadził go tylko do SSZ (stanu surowego zamkniętego).
Pamiętajmy też, aby uważnie przeanalizować lokalizację inwestycji, a także zabezpieczyć wynajmowane mieszkanie od strony formalno-prawnej. Dobrze skonstruowana umowa z najemcą może uchronić nas od wielu poważnych problemów związanych z egzekucją płatności lub eksmisją lokatora, który nie będzie wywiązywał się ze swoich obowiązków.
Dla przedsiębiorców jest to ciekawa opcja, bo pozwala im generować koszty. Poza tym kredyty dla firm zwykle są oferowane na nieco lepszych warunkach niż te dla osób prywatnych, chociaż nie jest to regułą. Właściciel zakupionego w ten sposób lokalu może dokonywać m.in. odpisów amortyzacyjnych. Dla budynków mieszkalnych stawka wynosi 1,5%. Jeśli zainwestujemy w lokal o charakterze niemieszkalnym, wartość ta wzrasta do 2,5%.
To prosty sposób na zwiększenie dochodu, dzięki czemu za wynajęte mieszkanie zapłacimy nieco mniej. Do kosztów można też wliczyć poniesione na urządzanie lokalu wydatki, a także przychody z działalności — jednak tylko wtedy, gdy za najem rozliczamy się w formie faktur VAT.
Sama procedura zakupu mieszkania na firmę nie odbiega od tej, z jaką muszą mierzyć się osoby prywatne. Banki przedstawiają inwestorowi oferty długoterminowe, gdzie maksymalny czas spłaty zależy m.in. od wyników finansowych firmy, wieku właściciela czy lokalizacji inwestycji. Jeśli zaakceptujemy warunki umowy oraz zabezpieczymy wkład minimalny, wówczas instytucja finansująca umożliwi nam zakup lokalu.
Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się sprzedać takie mieszkanie w ciągu pięciu lat od dnia zakupu, będzie zobowiązany do zapłaty 19% podatku oraz złożenia formularza PIT-39. W wybranych sytuacjach firma może zostać zwolniona z tej opłaty, co reguluje artykuł 21 ustawy o PIT.
Kupno domu krok po kroku – kompletny poradnik
Podjęcie decyzji o przeprowadzce i kupnie domu wydaje Ci się trudne? Być może, ale tylko wtedy, gdy nie wiesz dokładnie, co Cię czeka. W tym poradniku przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupu nieruchomości krok po kroku – od początkowych decyzji aż po finalizację transakcji. Zapewniamy, że najważniejsza inwestycja w Twoim życiu może przebiegnąć sprawnie, bez przykrych niespodzianek.
Jakie dokumenty u notariusza są potrzebne do kupna domu?
Kupno nieruchomości wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Przychodząc do kancelarii, strony muszą mieć przy sobie odpowiednią dokumentację, aby przeprowadzić transakcję zgodnie z prawem. Dowiedz się, co należy mieć przy sprzedaży mieszkania i jakie dokumenty do notariusza przynieść, by procedura przebiegła sprawnie i bezproblemowo.
Jak przygotować umowę przedwstępną na zakup domu?
Umowa przedwstępna podpisywana jest między sprzedającym dom a osobą, która chce go kupić. To sposób na zabezpieczenia interesów każdej ze stron transakcji, od momentu podjęcia decyzji o zakupie, aż do chwili otrzymania kredytu hipotecznego na sfinansowanie inwestycji. Kiedy należy ją sporządzić i jak powinna wyglądać? Poznaj szczegóły i podpisz wiążącą, poprawną pod kątem prawnym i merytorycznym oraz bezpieczną umowę przedwstępną.