Na co zwrócić uwagę podczas zakupu domu?

Zakup domu to poważna inwestycja – zwykle jest to decyzja, która wpływa na jakość naszego życia przez wiele lat. To również niezwykle kosztowne przedsięwzięcie, dlatego należy się do niego odpowiednio przygotować. Jak sprawdzić dom przed zakupem? Czy istnieją sposoby pozwalające z łatwością rozpoznać firmę deweloperską świadczącą usługi na najwyższym poziomie?

Kupno domu – co trzeba wiedzieć?

Wbrew pozorom kupno domu to bardzo skomplikowane zadanie, które nie ogranicza się tylko i wyłącznie do zapewnienia sobie odpowiedniego źródła finansowania tejże inwestycji. Oczywiście kwestia dotycząca finansów jest niezwykle ważna, ale nie jedyna. Co trzeba sprawdzić przy kupnie domu?

Bez wątpienia kluczowa jest lokalizacja inwestycji. Bez względu na to, czy jest to mieszkanie, czy dom, trzeba podejść do tej kwestii naprawdę poważnie. Nawet najwyższa jakość budynku oraz najnowocześniejsza technologia budowy nie zrekompensuje nam dużej odległości od centrum miasta, położenia w pobliżu ważnych tras przelotowych czy też lokalizacji w niedalekiej odległości od punktów handlowo-usługowych.

Profesjonalne firmy działające w branży radzą, żeby wrócić ogromną uwagę na dokumenty dotyczące kupna domu oraz na rozmiar działki, na której położona jest nieruchomość. Jeśli kupujemy dom od dewelopera, czyli z rynku pierwotnego, to wszystkie niezbędne informacje otrzymamy bezpośrednio od osób odpowiedzialnych za sprzedaż w firmie. O wiele większym wyzwaniem będzie zakup domu z rynku wtórnego. Co trzeba wiedzieć, kupując dom należący wcześniej do innego właściciela?

Przede wszystkim musimy zainteresować się wypisami z księgi wieczystej, a także sprawdzić, czy nieruchomość ma uregulowany status prawny. Może się bowiem okazać, że działka ma kilku współwłaścicieli, a jedna z osób zaciągnęła kredyt, którego zabezpieczeniem jest właśnie udział w działce lub domu. Warto pamiętać, że rynek wtórny z założenia narzuca o wiele dokładniejszą weryfikację sprzedającego oraz samego lokalu i jego stanu technicznego.

Decydując się na zakup domu w konkretnej lokalizacji, zawsze należy upewnić się, jakie zapisy zakłada miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Być może w bliskiej lokalizacji inwestycji planowana jest budowa nowej drogi lub zakładów przemysłowych? Najpewniej obniży to komfort życia w nowo zakupionym domu.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie domu?

Na pewno trzeba sprawdzić, w jakiej technologii wykonany jest budynek. Na rynku istnieje bowiem wiele rozwiązań, które w dużej mierze determinują kwestię wyboru przykładowo metody ogrzewania budynku. Inaczej przecież wygląda termika w domu wykonanym z cegły, a zupełnie odmiennie przedstawia się ona w przypadku budynku z bali czy w konstrukcjach szkieletowych. Bez względu na rodzaj nieruchomości, jaki chcemy nabyć, powinniśmy wiedzieć o technice budynku jak najwięcej.

Jeśli interesuje nas inwestycja z rynku wtórnego, to dobrze ustalić, jak wyglądają koszty ogrzewania w ujęciu rocznym. Wynika to z faktu, że starsze nieruchomości są o wiele droższe w utrzymaniu, ponieważ są to nieraz nieruchomości wybudowane tak zwanym systemem gospodarczym. Fachowcy, którzy działają w tej branży od lat, są w tej kwestii jednomyślni: stare budownictwo zazwyczaj generuje o wiele wyższe opłaty za ogrzewanie – w przeciwieństwie do nowoczesnych domów wykonanych w podwyższonym standardzie deweloperskim, jakie oferuje chociażby Dom100.eu.

Jeśli dotarła do nas informacja, że poprzedni właściciel nie dbał o dom, warto sprawdzić, czy ściany nie są zimne oraz czy nie ma na nich śladów grzybów. Jest to bowiem bardzo wymagający przeciwnik, którego bardzo trudno się pozbyć, a wszystkie niezbędne zabiegi mogą generować ogromne koszty. Jeśli zatem zdecydujemy się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego od profesjonalnego dewelopera, możemy mieć pewność, że na każdym etapie budowy działał on zgodnie z zasadami sztuki, unikając tym samym wpadek tego typu. Dzięki temu będzie nam się mieszkać o wiele lepiej, a sam budynek nie będzie wymagał dodatkowych nakładów finansowych z tytułu nieodpowiedniego użytkowania bądź zastosowania przestarzałych rozwiązań budowlanych

Zobacz także:

O co pytać dewelopera przy kupnie domu?

Na pewno warto zainteresować się, czy na terenie inwestycji zastosowano rozwiązania, które wykorzystują przyjazną dla planety zieloną energię. Oczekiwania kupujących w tym zakresie są coraz wyższe, a takie pytania już dawno przestały wywoływać zdziwienia wśród profesjonalistów z branży deweloperskiej. W niektórych nieruchomościach od Dom100.eu zdecydowano się na wykorzystanie instalacji fotowoltaicznej do zasilania części wspólnych inwestycji. Dzięki takim właśnie rozwiązaniom dom staje się bardziej funkcjonalny przez cały rok.

Powinniśmy zapytać też o to, czy budynek, który kupujemy, jest ukończonym projektem, czy raczej jest to stan surowy, który będzie wymagał od inwestora dalszych nakładów finansowych. Nabywca, który decyduje się na zakup swojej wymarzonej przestrzeni do życia, coraz częściej oczekuje, że nabędzie nieruchomość w stanie deweloperskim, a nawet dom o podwyższonym standardzie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nieruchomości – jak bezpiecznie kupić dom?

Inwestując w zakup domu czy mieszkania na własność, przeznaczamy na ten cel co najmniej kilkaset tysięcy złotych – nie powinien dziwić zatem fakt, że chcemy poznać absolutnie wszystkie detale związane z daną inwestycją.

Na pewno warto poświęcić sporo czasu na zapoznanie się z dokumentami, które regulują zobowiązania dewelopera. To szczególnie ważne, jeśli inwestycja, którą kupujemy, jest dopiero w trakcie budowy. W dokumentacji powinno być jasno wyszczególnione, jakie zadania bierze na siebie wykonawca. Pozwoli nam to uniknąć wszelkich nieporozumień i sytuacji konfliktowych, na przykład gdyby okazało się, że firma nie otynkuje budynku w wyznaczonym terminie (mimo że wcześniej się do tego zobowiązała), a następnie sugeruje kupującemu, że leży to po jego stronie.

Decydując się na zakup domu, warto zadbać o bezpieczeństwo i w pierwszej kolejności udać się do notariusza. To właśnie u niego potwierdzamy  transakcję, otrzymujemy odpis potrzebnych dokumentów czy też dokonujemy wpisu do księgi wieczystej, co jest niezwykle ważnym krokiem podczas zakupu wymarzonych czterech kątów. Trzeba więc dokładnie upewnić się, że w sporządzonej umowie znajdują się wszystkie niezbędne dane — zarówno kupującego, jak i sprzedającego. W przeciwnym razie umowa kupna domu może być nieważna.

Po zamknięciu transakcji musimy jeszcze zgłosić fakt zakupu w urzędzie skarbowym oraz urzędzie gminy właściwym dla lokalizacji inwestycji. Obowiązkiem nowego właściciela jest dopełnienie tych wszystkich formalności w czternaście dni. Warto o tym pamiętać!

Jak sprawdzić stan techniczny domu – kilka porad

Jeśli zapytamy specjalistę w branży nieruchomości o to, co sprawdzić, kupując dom, to odpowiedź zwykle będzie taka sama: przede wszystkim jego stan techniczny. To bardzo ważna kwestia zarówno w przypadku posesji z rynku wtórnego, jak i nowych, dopiero co wprowadzanych na rynek inwestycji budowlanych. Tylko pełna transparentność daje nam gwarancję tego, że deweloper niczego przed nami nie ukrywa, a jakość oddawanych przez niego budynków jest nienaganna.

Kontaktując się z deweloperem, upewnijmy się, czy firma uzyskała pozwolenie na budowę. Może wydawać się to oczywiste, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy to przedsiębiorcy nie dysponują wszystkimi wymaganymi zgodami. Takie problemy mogą znacznie utrudnić wprowadzenie się do wymarzonego domu. Sprawdźmy też, czy dokonane zostały wszystkie odbiory techniczne. To kolejny bufor bezpieczeństwa, który działa na korzyść kupujących.

Jakie dokumenty sprawdzić przy kupnie domu?

Kluczowa będzie oczywiście księga wieczysta. To właśnie w niej znajdują się dane informujące o numerze działki, prawach własności czy powierzchni posesji. Praktycznie wszystkie niezbędne informacje zostały umieszczone w działach I-IV. Podczas finalizowania transakcji u notariusza upewnijmy się też, czy po zakupie nieruchomości zostanie dodany odpowiedni wpis w KW. W zależności od rodzaju finansowania będzie on wskazywał na osobę fizyczną, firmę lub na instytucję, która zapewniła nam hipotekę.

Umowa sprzedaży powinna także regulować kwestie związane ze sprzedażą oraz formą opłaty za nieruchomość. Warto zwrócić uwagę na to, czy wszystkie dane osobowe stron zostały odpowiednio uzupełnione i czy są one zgodne ze stanem faktycznym. Warto przejrzeć też certyfikat energetyczny budynku oraz wszystkie odbiory i zaświadczenie o dopuszczeniu do użytkowania.

Podsumowując, niezależnie od tego, czy decydujemy się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, czy wtórnego, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej stan techniczny i pełną transparentność oferty. O ile w przypadku budynku powstałego wiele lat temu trzeba spodziewać się większych lub mniejszych usterek, które należy wyeliminować przed wprowadzeniem się, o tyle w przypadku nowego budownictwa opisywany problem nie powinien mieć racji bytu. Pamiętajmy jednak, że nowa nieruchomość to nie tylko wstawione okna i drzwi: całość tworzą także wszystkie niezbędne instalacje, dostęp do utwardzonej drogi asfaltowej, monitoring czy zamontowane ogrodzenie. Profesjonalni deweloperzy, jak Dom100.eu, dbają o te wszystkie szczegóły, dzięki czemu przyszli mieszkańcy nie muszą się już nimi martwić. Kompletny, ukończony budynek gotowy do zamieszkania to ogromna oszczędność czasu i środków finansowych.

Pozostałe artykuły na blogu

Kupno domu krok po kroku – kompletny poradnik

Podjęcie decyzji o przeprowadzce i kupnie domu wydaje Ci się trudne? Być może, ale tylko wtedy, gdy nie wiesz dokładnie, co Cię czeka. W tym poradniku przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupu nieruchomości krok po kroku – od początkowych decyzji aż po finalizację transakcji. Zapewniamy, że najważniejsza inwestycja w Twoim życiu może przebiegnąć sprawnie, bez przykrych niespodzianek.

Czytaj artykuł

Jakie dokumenty u notariusza są potrzebne do kupna domu?

Kupno nieruchomości wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Przychodząc do kancelarii, strony muszą mieć przy sobie odpowiednią dokumentację, aby przeprowadzić transakcję zgodnie z prawem. Dowiedz się, co należy mieć przy sprzedaży mieszkania i jakie dokumenty do notariusza przynieść, by procedura przebiegła sprawnie i bezproblemowo.

Czytaj artykuł

Jak przygotować umowę przedwstępną na zakup domu?

Umowa przedwstępna podpisywana jest między sprzedającym dom a osobą, która chce go kupić. To sposób na zabezpieczenia interesów każdej ze stron transakcji, od momentu podjęcia decyzji o zakupie, aż do chwili otrzymania kredytu hipotecznego na sfinansowanie inwestycji. Kiedy należy ją sporządzić i jak powinna wyglądać? Poznaj szczegóły i podpisz wiążącą, poprawną pod kątem prawnym i merytorycznym oraz bezpieczną umowę przedwstępną.

Czytaj artykuł