Jak przygotować umowę przedwstępną na zakup domu?

Umowa przedwstępna podpisywana jest między sprzedającym dom a osobą, która chce go kupić. To sposób na zabezpieczenia interesów każdej ze stron transakcji, od momentu podjęcia decyzji o zakupie, aż do chwili otrzymania kredytu hipotecznego na sfinansowanie inwestycji. Kiedy należy ją sporządzić i jak powinna wyglądać? Poznaj szczegóły i podpisz wiążącą, poprawną pod kątem prawnym i merytorycznym oraz bezpieczną umowę przedwstępną.

Kiedy należy sporządzić umowę przedwstępną na zakup domu?

Umowa przedwstępna kupna nieruchomości to dokument, który sporządza się, gdy kupujący wyrazi chęć nabycia domu lub mieszkania – z rynku wtórnego lub pierwotnego. Zazwyczaj jednak od tego momentu mija jeszcze co najmniej kilka tygodni, nim inwestor zbierze środki, uzyska określone zezwolenia administracyjne czy spełni inne warunki np. postawione przez bank. Bywa, że sprzedający potrzebuje czasu na przeprowadzkę. W tym okresie zabezpieczeniem interesów każdej ze stron jest właśnie umowa przedwstępna domu. Jej przygotowaniem może zająć się deweloper – w Gliwicach i Zabrzu dom100 pomaga nabywcom w dopełnianiu tego typu formalności.

Zawarcie umowy przedwstępnej daje pewność, że transakcja dojdzie do skutku w przyszłości, pod ustalonymi warunkami, na które wszyscy zainteresowani się zgadzają. Dodatkowym zabezpieczeniem może być zadatek lub zaliczka. Umowa pozwala na uniknięcie sytuacji, w której sprzedający mógłby sprzedać nieruchomość innej osobie, zanim kupujący sfinalizuje swoje przygotowania do zakupu.

Kto sporządza umowę przedwstępną?

Umowę wstępną kupna domu mogą sporządzić strony transakcji, czyli sprzedający i kupujący. Często jednak decydują się one zrobić to u notariusza lub skorzystać z pomocy radcy prawnego, co daje pewność, że dokument umowy przedwstępnej stanie się realnym zabezpieczeniem i będzie zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Miejsce sporządzenia dokumentu nie ma znaczenia. Umowy przedwstępnej na zakup domu lub mieszkania w Gliwicach wcale nie musisz podpisywać w tym samym mieście, w którym zlokalizowana jest nieruchomość. Ważne, żeby dokument zawierał wszystkie niezbędne dane dotyczące nabywców i przedmiotu umowy. 

Obowiązkowe elementy umowy przedwstępnej na zakup domu

W umowie przedwstępnej domu należy zawrzeć wszystkie najistotniejsze dane dotyczące stron transakcji (właściciela lub współwłaścicieli i kupujących) oraz samego przedmiotu umowy.

  • Dane stron umowy – imiona i nazwiska, numery PESEL, adresy zamieszkania oraz ewentualnie inne dane kontaktowe.
  • Przedmiot umowy – należy dokładnie opisać przedmiot transakcji, czyli np. nieruchomość w Gliwicach będącą przedmiotem sprzedaży. Opis powinien obejmować m.in. adres, numer księgi wieczystej, powierzchnię działki oraz budynku, a także inne istotne cechy.
  • Kwestie finansowe – cena domu, termin wypłaty całości lub poszczególnych transz, wysokość zadatku lub zaliczki, ewentualne kary umowne na nienależyte wykonanie umowy lub opóźnienia.
  • Termin zawarcia umowy przyrzeczonej (ostatecznej umowy sprzedaży) z uwzględnieniem okoliczności np. czasu oczekiwania na decyzję kredytową banku.

Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania dla współwłaścicieli lub właścicieli nieruchomości i nabywców stanowi rodzaj zabezpieczenia. Zawarcie jej chroni roszczenia kupującego oraz sprzedającego, zmniejszając ryzyko, że któryś z nich bezkarnie wycofa się z transakcji.

Pozostałe artykuły na blogu

Zakup mieszkania przez dwie osoby, czyli czym jest współwłasność?

Planujesz zakup nieruchomości w Gliwicach lub innym mieście w Polsce i rozważasz współwłasność? To popularne rozwiązanie nie tylko wśród małżeństw, ale także par, które nie są formalnie związane. Co skłania do nabycia nieruchomości wspólnie? Dwie osoby mają większą zdolność kredytową, więc są w stanie wspólnie zainwestować w zakup oraz solidarnie regulować zobowiązania z tego tytułu. Poniżej szczegółowo wyjaśniamy, na czym polega kupno mieszkania przez dwóch właścicieli i jakie są jego konsekwencje.

Czytaj artykuł

Umowa kupna domu — w jaki sposób powinna być skonstruowana i co powinno się w niej zawierać?

Planujesz sprzedać dom? A może masz na oku mieszkanie, które zamierzasz nabyć? Ważnym dokumentem mającym zastosowanie w takich transakcjach jest przedwstępna umowa kupna-sprzedaży nieruchomości, poprzedzająca właściwą umowę podpisywaną u notariusza. Jej przygotowanie wymaga sporego zaangażowania oraz wiedzy – przynajmniej w podstawowym zakresie. Zdobędziesz ją po lekturze naszego poradnika o bezpiecznej umowie przedwstępnej na zakup domu.

Czytaj artykuł

Kupno domu krok po kroku – kompletny poradnik

Podjęcie decyzji o przeprowadzce i kupnie domu wydaje Ci się trudne? Być może, ale tylko wtedy, gdy nie wiesz dokładnie, co Cię czeka. W tym poradniku przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupu nieruchomości krok po kroku – od początkowych decyzji aż po finalizację transakcji. Zapewniamy, że najważniejsza inwestycja w Twoim życiu może przebiegnąć sprawnie, bez przykrych niespodzianek.

Czytaj artykuł