Odwiedź nas na

Zakup mieszkania od dewelopera za gotówkę — krok po kroku

Własna nieruchomość z rynku pierwotnego to marzenie wielu osób. Trudno się temu dziwić. Dostępne w ofercie Dom100.eu inwestycje, to nowoczesne, funkcjonalne i świetnie skomunikowane z otoczeniem posesje. Jak wygląda kupno mieszkania od dewelopera? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Wreszcie, ile trwa kupno mieszkania za gotówkę? Sprawdźmy!

Co trzeba wiedzieć, kupując mieszkanie od dewelopera?

Na pewno warto zacząć od tego, by dowiedzieć się o wybranym przedsiębiorcy jak najwięcej. Doskonale byłoby, gdyby firma, gdzie chcemy zostawić niemałe pieniądze, działała na rynku już od dłuższego czasu. Dom100.eu to ceniony na Śląsku deweloper, który w dziesięć lat sprzedał ponad 600 inwestycji mieszkaniowych. 

Kupowanie mieszkania od dewelopera to nie tylko sprawdzanie naszej zdolności kredytowej. To także upewnienie się, czy firma ma wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę. Warto też zapoznać się z jej poprzednimi inwestycjami. Dużo powiedzą nam też komentarze osób, które wcześniej zakupiły tam nieruchomości.

Najlepsze firmy działające w tym sektorze rynku słyną z tego, że ich inwestycje mieszkaniowe tworzą spójną, przemyślaną całość. Nowoczesne osiedle musi być odpowiednio skomunikowane z otoczeniem, a także powinno zapewnić nam dostęp do szeregu usług towarzyszących. Czasem może to być na przykład wykonanie przez firmę dodatkowych instalacji fotowoltaicznych czy nasadzeń roślinności, a kiedy indziej przygotowanie bezpiecznego placu zabaw dla najmłodszych.

Płacąc niemałą kwotę za wymarzone miejsce do życia, upewnijmy się, że działalność, która stoi za inwestycją, daje nam jak najwięcej. Im większy będzie wkład firmy w jakość całego osiedla, tym większa szansa na to, że pod wieloma względami będzie to świetny adres, który zapewni nam nie tylko komfortowy wypoczynek po pracy, ale i bezpieczeństwo oraz dodatkowe rozwiązania, które jako mieszkańcy na pewno docenimy. Można tu wskazać m.in. na garaże podziemne.

Bez względu na to, czy zakup nieruchomości za gotówkę motywujemy tym, że chcemy tam mieszkać lub wynajmować posesję, upewnijmy się, że znajduje się ona w atrakcyjnej okolicy. Dostęp dużych zakładów pracy, ważnych tras przelotowych czy renomowanych uczelni lub inwestycji handlowo-usługowych na pewno będzie „pracował” na nasze mieszkanie, dzięki czemu jego wartość będzie rosła szybciej, niż inwestycji, które znajdują się z dala od tych wszystkich usług.

 

Jak wygląda kupno mieszkania za gotówkę od dewelopera?

Przede wszystkim to ogromna oszczędność czasu. Nie musimy przechodzić skomplikowanych procedur kredytowych, ani poddawać się obowiązkowej weryfikacji ze strony instytucji finansowej. Korzystając z tej formy zakupu, odpadają nam też dodatkowe opłaty ubezpieczeniowe, ze szczególnym naciskiem na ubezpieczenie kredytu. Taka umowa zakupu nie jest też obarczona dodatkowym podatkiem PCC. Zaoszczędzimy też na doradcy kredytowym.

Wszystkie zadania, jakie musimy wykonać, można streścić w kilku prostych punktach:

  • wybieramy interesujący nas lokal z oferty firmy,
  • jako sposób płatności wskazujemy na gotówkę,
  • u notariusza zakładamy księgę wieczystą dla wybranej posesji, jaką chcemy nabyć,
  • zabezpieczamy, a następnie przelewamy na konto dewelopera wymagane środki finansowe.

Procedura zakupu mieszkania od dewelopera — na co zwrócić uwagę?

Zanim podpiszemy dokument i podejmiemy ostateczną decyzję, warto porozmawiać ze specjalistą, by pomógł nam wybrać lokal, który w jak największym stopniu będzie dopasowany do naszych potrzeb. Firma powinna nas też poinformować o tym, kiedy będzie można wprowadzić się do wymarzonego mieszkania.

Dokonanie oględzin lokalu, zapoznanie się z układem przestrzennym pomieszczeń, to także świetna okazja, by przyjrzeć się jakości wykończeń. Zwróć szczególną uwagę na to, czy na miejscu są już wszystkie niezbędne instalacje, a także upewnij się, czy można dokupić na przykład komórkę lokatorską lub dedykowane miejsce parkingowe. To udogodnienia, których cena przeważnie nie jest zbyt wysoka, a znacznie podniosą one jakość naszego życia w nowym miejscu.

Jakie formalności trzeba spełnić przy zakupie mieszkania od dewelopera?

Wybór idealnego, spełniającego wszystkie wymagania lokalu, to najważniejszy, ale niejedyny krok na ścieżce zakupowej. W niedługim czasie po potwierdzeniu transakcji (14 dni) musimy zgłosić, a następnie opłacić należne podatki w urzędzie skarbowym oraz urzędzie gminy. Warto o tym pamiętać, bo niedopełnienie tego obowiązku może skończyć się naliczeniem znaczących kar finansowych.

Kupno mieszkania od dewelopera na kredyt związane jest z o wiele bardziej złożoną ścieżką formalną, jednak cenione firmy, jak Dom100.eu, pomagają w szybkim załatwieniu wszystkich niezbędnych spraw. Możesz liczyć m.in. na profesjonalne doradztwo kredytowe.