Zakup mieszkania od dewelopera za gotówkę — krok po kroku

Dostępne w naszej ofercie lokale mieszkalne to nowoczesne, funkcjonalne i świetnie skomunikowane z otoczeniem nieruchomości. Jak wygląda kupno mieszkania od dewelopera? Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Wreszcie, ile trwa kupno mieszkania za gotówkę? Sprawdźmy!

Co trzeba wiedzieć, kupując mieszkanie od dewelopera?

Przede wszystkim powinniśmy zgromadzić pewną wiedzę o firmie, która odpowiada za daną inwestycję. Doskonale byłoby, gdyby firma, z której usług chcemy skorzystać, działała na rynku już od dłuższego czasu. Dom100.eu to ceniony na Śląsku deweloper, który w dziesięć lat sprzedał ponad 600 inwestycji mieszkaniowych.

Warto sprawdzić, czy firma ma wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę oraz zapoznać się z jej poprzednimi inwestycjami. Dużo powiedzą nam też komentarze osób, które wcześniej zakupiły tam nieruchomości.

Najlepsze firmy działające w tym sektorze rynku słyną z tego, że ich inwestycje mieszkaniowe tworzą spójną, przemyślaną całość. Nowoczesne osiedle musi być odpowiednio skomunikowane z otoczeniem, a także powinno zapewnić nam dostęp do szeregu usług towarzyszących:

  • instalacji fotowoltaicznych,
  • podziemnego parkingu,
  • ważnych tras przelotowych,
  • bezpiecznych placów zabaw dla dzieci.

Upewnijmy się też, że deweloper, który stoi za inwestycją, daje nam jak najwięcej. Im większy będzie wkład firmy w jakość całego osiedla, tym większa szansa na to, że będzie to świetne lokum, które zapewni nam nie tylko komfortowy wypoczynek po pracy, ale i bezpieczeństwo oraz dodatkowe rozwiązania, które jako mieszkańcy na pewno docenimy.

Bez względu na to, czy zakup nieruchomości za gotówkę motywujemy tym, że chcemy tam mieszkać lub wynajmować lokal, upewnijmy się, że znajduje się ona w atrakcyjnej okolicy. Dostęp do dużych zakładów pracy, renomowanych uczelni lub punktów handlowo-usługowych to atuty, których nie wolno lekceważyć.

Zobacz także:

Jak wygląda kupno mieszkania za gotówkę od dewelopera?

Przede wszystkim to ogromna oszczędność czasu. Nie musimy przechodzić skomplikowanych procedur kredytowych ani poddawać się obowiązkowej weryfikacji ze strony instytucji finansowej. Korzystając z tej formy zakupu, odpadają nam też dodatkowe opłaty związane z ubezpieczeniem kredytu. Taka umowa zakupu nie jest też obarczona dodatkowym podatkiem PCC (od czynności cywilno-prawnych). Zaoszczędzimy też na doradcy kredytowym.

Wszystkie zadania, jakie musimy wykonać, można streścić w kilku prostych punktach:

  • wybieramy interesujący nas lokal z oferty firmy,
  • jako sposób płatności wskazujemy gotówkę,
  • u notariusza zakładamy księgę wieczystą dla wybranej nieruchomości, którą chcemy nabyć,
  • zabezpieczamy, a następnie przelewamy na konto dewelopera wymagane środki finansowe.
Procedura zakupu mieszkania od dewelopera — na co zwrócić uwagę?

Zanim podpiszemy dokument, warto porozmawiać ze specjalistą, który pomoże nam wybrać lokal dopasowany do naszych potrzeb. Firma powinna poinformować nas o tym, kiedy będzie można wprowadzić się do mieszkania.

Dokonanie oględzin lokalu i zapoznanie się z układem przestrzennym pomieszczeń to także świetna okazja, aby przyjrzeć się jakości wykończeń. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy na miejscu są już wszystkie niezbędne instalacje, a także upewnić się, czy można dokupić komórkę lokatorską lub miejsce parkingowe. To udogodnienia, których cena przeważnie nie jest zbyt wysoka, a znacznie podnoszą jakość naszego życia w nowym miejscu.

Jakie formalności trzeba spełnić przy zakupie mieszkania od dewelopera?

Wybór idealnego, spełniającego wszystkie wymagania lokalu, to najważniejszy, ale nie jedyny krok na ścieżce zakupowej. W niedługim czasie po potwierdzeniu transakcji (14 dni) musimy zgłosić, a następnie opłacić należne podatki w urzędzie skarbowym oraz urzędzie gminy. Niedopełnienie tego obowiązku może skończyć się naliczeniem niemałych kar finansowych.

Kupno mieszkania od dewelopera na kredyt może być nieco bardziej czasochłonne, jednak cenione firmy, jak Dom100.eu, pomagają w szybkim załatwieniu wszystkich niezbędnych spraw. Możesz liczyć m.in. na profesjonalne doradztwo kredytowe.

Pozostałe artykuły na blogu

Kupno domu krok po kroku – kompletny poradnik

Podjęcie decyzji o przeprowadzce i kupnie domu wydaje Ci się trudne? Być może, ale tylko wtedy, gdy nie wiesz dokładnie, co Cię czeka. W tym poradniku przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupu nieruchomości krok po kroku – od początkowych decyzji aż po finalizację transakcji. Zapewniamy, że najważniejsza inwestycja w Twoim życiu może przebiegnąć sprawnie, bez przykrych niespodzianek.

Czytaj artykuł

Jakie dokumenty u notariusza są potrzebne do kupna domu?

Kupno nieruchomości wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Przychodząc do kancelarii, strony muszą mieć przy sobie odpowiednią dokumentację, aby przeprowadzić transakcję zgodnie z prawem. Dowiedz się, co należy mieć przy sprzedaży mieszkania i jakie dokumenty do notariusza przynieść, by procedura przebiegła sprawnie i bezproblemowo.

Czytaj artykuł

Jak przygotować umowę przedwstępną na zakup domu?

Umowa przedwstępna podpisywana jest między sprzedającym dom a osobą, która chce go kupić. To sposób na zabezpieczenia interesów każdej ze stron transakcji, od momentu podjęcia decyzji o zakupie, aż do chwili otrzymania kredytu hipotecznego na sfinansowanie inwestycji. Kiedy należy ją sporządzić i jak powinna wyglądać? Poznaj szczegóły i podpisz wiążącą, poprawną pod kątem prawnym i merytorycznym oraz bezpieczną umowę przedwstępną.

Czytaj artykuł