Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego – jak to wygląda w praktyce?

Zakup własnego mieszkania wiąże się z koniecznością wydania ogromnej sumy pieniędzy. Zdecydowana większość Polaków nie dysponuje niezbędną gotówką. Banki udzielające kredytów oczekują wpłacenia wkładu własnego, który wynosi 20% pożyczanej kwoty. Na szczęście można skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego, aby kupić mieszkanie na kredyt, nie martwiąc się wkładem własnym.

Jak uzyskać kredyt na mieszkanie bez dodatkowych środków?

Kredyt na mieszkanie dla młodych bez wkładu własnego dostępny jest od maja 2022 roku. Kredytobiorca może liczyć na pokrycie wkładu własnego wynoszącego 20% kwoty pożyczki, ale nie może przekroczyć 100 000 złotych. Ciekawostką jest fakt, że program skonstruowano tak, aby możliwe było nie tylko pokrycie wkładu własnego, ale również wsparcie w spłacie wcześniej zaciągniętego kredytu. Z tej drugiej opcji mogą skorzystać rodziny, w których pojawiło się dziecko.

Jak dostać kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego? Procedura rozpoczyna się od złożenia w banku wniosku o kredyt i wypełnionego formularza o udzielenie gwarancji. Wymagany jest również załącznik „Warunki uzyskania w Banku Gospodarstwa Krajowego gwarancji spłaty kredytu w ramach portfelowej linii gwarancyjnej Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji”. Wszystkie wymagane dokumenty znajdują się na stronie internetowej BGK.

Kolejny etap w procesie ubiegania się o kredyt na pierwsze mieszkanie bez wkładu własnego to ocena przez bank złożonych dokumentów. Jeśli bank zdecyduje się przyznać kredyt na zakup nieruchomości, to sporządzi umowę, która będzie regulować zasady przyznania kredytu, a także jego spłaty. Znajdzie się w niej też informacja o zabezpieczeniu w formie gwarancji BGK.

Ostatnim etapem starania się o kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego jest podpisanie z bankiem umowy, która umożliwi skorzystanie z programu.

Zrozumienie warunków kredytu bez wkładu własnego

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego dostępny jest dla:

  • singli,
  • małżeństw bezdzietnych,
  • rodzin z dziećmi.

Ci, którzy zdecydowali się na życie w związku nieformalnym, a jednocześnie nie mają dzieci, mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego odrębnie.

Ten rodzaj kredytu udzielany jest na zakup mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Warto pamiętać, że mogą zaciągnąć go także ci, którzy zdecydowali się wybudować dom.

Alternatywne finansowanie – inne możliwości przy braku własnego wkładu

Brak gotówki na zakup mieszkania nie wiąże się z koniecznością skorzystania z kredytu bez wkładu własnego. Dostępne są także alternatywne rozwiązania zasługujące na uwagę. Ci, których klasyczny kredyt bez wkładu własnego z jakiegoś powodu nie interesuje, mogą zdecydować się na zabezpieczenie kredytu w postaci innej nieruchomości. Taką rolę może pełnić mieszkanie, dom, a także nieruchomość gruntowa. Można także zdecydować się na pożyczkę od dewelopera – to rozwiązanie dostępne dla osób decydujących się na zakup na rynku pierwotnym.

Kredyty na mieszkania bez wkładów własnych przyciągają klientów mających problem z uiszczeniem 20% wkładu własnego i bez wątpienia warto przyjrzeć się tej opcji bliżej. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz kupić nieruchomość nawet wtedy, kiedy Twoje możliwości finansowe są ograniczone.

Pozostałe artykuły na blogu

Kupno domu krok po kroku – kompletny poradnik

Podjęcie decyzji o przeprowadzce i kupnie domu wydaje Ci się trudne? Być może, ale tylko wtedy, gdy nie wiesz dokładnie, co Cię czeka. W tym poradniku przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupu nieruchomości krok po kroku – od początkowych decyzji aż po finalizację transakcji. Zapewniamy, że najważniejsza inwestycja w Twoim życiu może przebiegnąć sprawnie, bez przykrych niespodzianek.

Czytaj artykuł

Jakie dokumenty u notariusza są potrzebne do kupna domu?

Kupno nieruchomości wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Przychodząc do kancelarii, strony muszą mieć przy sobie odpowiednią dokumentację, aby przeprowadzić transakcję zgodnie z prawem. Dowiedz się, co należy mieć przy sprzedaży mieszkania i jakie dokumenty do notariusza przynieść, by procedura przebiegła sprawnie i bezproblemowo.

Czytaj artykuł

Jak przygotować umowę przedwstępną na zakup domu?

Umowa przedwstępna podpisywana jest między sprzedającym dom a osobą, która chce go kupić. To sposób na zabezpieczenia interesów każdej ze stron transakcji, od momentu podjęcia decyzji o zakupie, aż do chwili otrzymania kredytu hipotecznego na sfinansowanie inwestycji. Kiedy należy ją sporządzić i jak powinna wyglądać? Poznaj szczegóły i podpisz wiążącą, poprawną pod kątem prawnym i merytorycznym oraz bezpieczną umowę przedwstępną.

Czytaj artykuł