Formalności po zakupie domu od dewelopera

Zakup swoich wymarzonych czterech kątów to wielkie wydarzenie, a dla wielu osób nawet zwieńczenie pewnego ważnego etapu w życiu. Czy wraz z odebraniem kluczy do swojej nieruchomości możemy już tylko myśleć o umeblowaniu i planowaniu, jak będziemy spędzać czas wolny? Niekoniecznie.

Jakie formalności trzeba spełnić przy zakupie domu?

Zanim złożymy swój podpis na umowie, upewnijmy się, że zawiera ona wszystkie kluczowe dane, jakie mogą być później wymagane przez instytucje państwowe. Profesjonalne firmy deweloperskie, jak Dom100.eu, dostarczają nam kompletny dokument, gdzie powinny znaleźć się precyzyjne informacje o:

  • stronach zawierających umowę,
  • opisie nieruchomości i jej wyrysie,
  • cenie i sposobie płatności.

Gdy kupujemy nieruchomość na kredyt, bardzo często zdarza się, że do dokumentów sprzedażowych załączane jest też zaświadczenie o uzyskaniu kredytu z banku oraz podstawowe dane dotyczące harmonogramu spłat. Nie jest to jednak obligatoryjne.

Kupno domu – jakimi dokumentami trzeba dysponować? Niezbędne formalności

Formalności przy kupnie domu nie ograniczają się tylko i wyłącznie do umowy, jaką związujemy się z deweloperem. Kupujący musi też „uwiarygodnić się” w oczach firmy. Będziemy potrzebować m.in. dowodu osobistego lub paszportu.

O wiele więcej pracy czeka nas, gdy będziemy załatwiać kwestie związane z meldunkiem lub z podatkiem od nieruchomości.

Zawsze powinniśmy pamiętać też o tym, że na opłacenie należnych państwu danin mamy tylko 14 dni. Osoby, które musiały posiłkować się kredytem, muszą opłacić podatek od ustanowienia hipoteki dla budynku mieszkalnego. Czy w każdej sytuacji trzeba płacić podatek od czynności cywilnoprawnych? Nie. Z tej daniny zwolnieni są płatnicy podatku VAT.

Polski system prawny wymusza też na nas zarejestrowanie nieruchomości w urzędzie gminy właściwym dla lokalizacji inwestycji. Przydają nam się m.in. informacje z księgi wieczystej oraz akt notarialny potwierdzający zakup nieruchomości. Wszystkie niezbędne dane musimy dostarczyć w terminie czternastu dni od zakupu. W przypadku przekroczenia terminu gmina może zasądzić wobec nas karę grzywny.

Zobacz także:

Akt notarialny a zakup mieszkania — kiedy trzeba udać się do notariusza?

Jak najszybciej. Wynika to z tego, że bez aktu notarialnego nie będziemy w stanie sprawdzić całej historii posesji, co na pewnym etapie procedury zakupowej może być sporym problemem. Kluczowe będzie uzyskanie wypisu z księgi wieczystej, bo to właśnie ten dokument przyda nam się podczas parafowania umowy ze sprzedającym oraz przy rejestracji posesji w urzędach administracji publicznej.

Prawidłowo sporządzony akt notarialny powinien zawierać:

  • informacje o dacie i miejscu sporządzenia dokumentu,
  • dane notariusza i jego podpis,
  • informacje o stronie, która uzyskuje akt notarialny,
  • oświadczenia stron,
  • wniosek o nadanie wpisu w księdze wieczystej.

Warto pamiętać też o tym, że opłaty związane z wydaniem aktu ponosi kupujący, a nie deweloper. W zależności od tego, czy kupujemy nieruchomość za gotówkę, czy na kredyt, opłata waha się między 200 a 260 złotych. To jeden z najważniejszych dokumentów w całym procesie sprzedażowym, który odgrywa szczególną rolę przy zakupie posesji z rynku wtórnego. Dzięki danym z księgi wieczystej można też szybko ustalić status własnościowy oraz ewentualne obciążenia, jakie ciążą na nieruchomości.

Pozostałe artykuły na blogu

Zwrot podatku za zakup mieszkania – w jaki sposób się o niego ubiegać?

Jeśli kupisz mieszkanie na rynku pierwotnym, do ceny nieruchomości deweloper doliczy 8% podatku od towarów i usług. W pewnych sytuacjach możliwy jest zwrot VAT za mieszkanie. Dotyczy to także podatku od czynności cywilnoprawnych w sytuacji, gdy lokal kupisz na rynku wtórnym. Dowiedz się, komu przysługuje taki zwrot i w jaki sposób można się o niego ubiegać.

Czytaj artykuł

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego – jak to wygląda w praktyce?

Zakup własnego mieszkania wiąże się z koniecznością wydania ogromnej sumy pieniędzy. Zdecydowana większość Polaków nie dysponuje niezbędną gotówką. Banki udzielające kredytów oczekują wpłacenia wkładu własnego, który wynosi 20% pożyczanej kwoty. Na szczęście można skorzystać z programu Mieszkanie bez wkładu własnego, aby kupić mieszkanie na kredyt, nie martwiąc się wkładem własnym.

Czytaj artykuł

Kredyt na kupno domu – jak go dostać?

Jeśli nie chcesz już dłużej wynajmować lokalu albo mieszkać u rodziców, kredyt hipoteczny na kupno domu to często jedyne rozwiązanie. Z naszego poradnika dowiesz się, jak kupić dom na kredyt hipoteczny. Opiszemy warunki, jakie trzeba spełnić, aby skorzystać z takiego finansowania, a także jakie są rodzaje i co obejmuje kredyt na kupno domu.

Czytaj artykuł